דיאטה לפי סוג דם

סוגי דם – קביעת סוג הדם

סוגי דם נקבעים על ידי שני גורמים עיקריים. האחד הוא העדר או נוכחות של חומרים אנטיגנים שמחולקים לסוגי A ו B. השני הוא העדר או נוכחות אנטיגן מסוים מקבוצת אנטיגנים המקבלים את השם: גורם Rh .

תזונה לפי סוג דם, מקורה ברעיון שסוגי הדם נקבעים על פי גורמים תורשתיים, וגורמים אלה פעילים באדם באופן יחסי לאוכל שהוא צורך. אכן, יש קשר בין האנטיגנים לבין התזונה, ולכן דיאטה לפי סוג דם אינה משוללת כל בסיס.

יש לך ספק או שאלה לגבי התפריט? צריכה עזרה בדיאטה? פשוט לעשות לייק ולשאול! באתר תפריט דיאטה אנחנו רוצים לעזור לך!

סוגי דם - סוגי הדם הנפוצים

בפשטות, נוכחות אנטיגן A ונוגדן אנטיגן B משמעותה סוג דם A. מצב הפוך קובע סוג דם B. כאשר קיימים שני האנטיגנים, והנוגדנים אינם, זהו סוג דם AB. מכנגד, למי שאין את האנטיגנים כלל, ושני הנוגדנים קיימים, הוא בעל סוג דם O.

כאן מתחילה חלק מהבעיה בתאוריה של דיאטה לפי סוג דם. למעלה מ 80% מהאוכלוסייה בעולם היא בעלת סוג דם O או סוג דם A. האם יתכן לומר שתזונה נקבעת על פי סוגי דם, ובכך בעצם להגדיר ש 8 מתוך 10 אנשים בעולם אמורים להיות מוגבלים לשני סוגים של תפריטי דיאטה?

סוגי דם וגורם RH

התאוריה של דיאטה לפי סוג דם כלל אינה לוקחת בחשבון שסוגי דם נקבעים גם על פי אנטיגן חלבוני מקבוצת החלבונים Rh. גורם ה Rh קובע האם סוג הדם שלנו הוא שלילי או חיובי. כך למשל, אדם עם סוג דם O ו Rh חיובי, יהי בעל סוג דם O חיובי. כ 85% מהאוכלוסייה בעולם היא בעלת סוג דם חיובי.

הקשר בין התזונה לבין סוגי הדם הוא אותו קשר, בין עם מדובר בשיטת A, B ו O לבין שיטת Rh. לכן, הבחירה בשיטה אחת בכדי לקבוע את תפריט הדיאטה לתזונה לפי סוג דם אינה מובנת. יתרה על כך, סוג הדם המסוים של כל אחד מאיתנו יכול להיקבע על ידי 30 שיטות שונות שמוכרות כיעילות על ידי החברה הבינלאומית לעירוי דם. לקבוע תזונה רק על פי אחת מהשיטות, לא נשמע סביר.

סוגי דם תורשתיים ואזוריים

סוגי דם הם תורשתיים. לכן, באזורים, אוכלוסיות או עדות מסוימים אותו סוג דם מתגלה באחוז גבוה מאד של האוכלוסייה. כך למשל בהודו, דווקא סוג דם B נפוץ במיוחד. בהונג קונג, אחוז האנשים בעלי סוג דם שלילי אינו מגיע ולו לאחוז בודד!

אכן תורשה של סוגי דם מושפעת מאד מסוג האוכלוסייה שאנו שייכים לה. ומה לגבי סוגי דם נדירים? על פי הרעיון של דיאטה לפי סוג דם, רק כ 5% מהאנשים יבחרו בתפריט של סוג דם AB. עם דיאטה לפי סוגי דם אמורה לתת גוון אישי לכל משתתף, מודע אין יזכור לאנשים בעלי סוג דם נדיר?

סוגי דם – תורם או מקבל?

אנשים בעלי סוג דם O הם תורמים אוניברסליים. כלומר, הם יכולים לתרום דם לבעלי כל סוגי הדם האחרים. מכנגד, אנשים בעלי סוג דם AB, יכולים לקבל תרומה מכל סוגי הדם. הדיאטה לפי סוג דם מגדירה דווקא את התורם האוניברסלי, מי שיכול לתת מעצמו לכולם, בשם "הצייד".

בין אם אתם בוחרים לאכול לפי סוג דם או לא, כדאי לדעת מה סוג הדם שלכם, ובמידת האפשר, לתרום דם. על אף שכיום יש טכנולוגיה המאפשרת הפיכת סוגי דם A, B ו AB לסוג דם O, לא נעשה שימוש בטכנולוגיה זו מטעמי זהירות, ולכן, ולכן תרומה מכל סוגי הדם חשובה. ולגבי הדיאטה: תפריט הדיאטה לפי סוג דם ממילא יכולה לעזור לכם להרזות, בלי קשר לסוג הדם.
יעוץ תזונתי