דיאטת דוקאן

דיאטת דוקאן – הקדמה

דיאטת דוקאן נוצרה ע'י רופה צרפתי בשם פייר דוקאן בתחילת שנות 2000. היצירה של ד'ר דוקאן היא בעצם דיאטה דומה מאד לדיאטת אטקינס, ולדיאטות נוספות הבנויות על תפריט דיאטה עשיר מאד בחלבונים ודל פחמימות.

הדמיון בין שתי דיאטות מהירות אלו לא מסתיים כאן. כמו בדיאטת אטקינס, דיאטת דוקאן בנויה על ארבע שלבים, שגם הם שווי ערך פחות או יותר (ובעיקר, יותר) לדיאטת החלבונים שקדמה לה. ההבדל אולי נמצא בכך שדיאות דוקאן קיצונית יותר, התפריט שלה מוגבל יותר, תופעות הלוואי הלא רצויות משמעותיות והתוצאות, מעולות.

למעבר לדיאטת דוקאן תפריט.

אתר תפריט דיאטה מזמין אותך להצטרף לחוויה יומיומית של טיפים, מתכונים ותפריטי דיאטה עם השקת דף פייסבוק חדש ומרתק.

יש לך ספק או שאלה לגבי התפריט? צריכה עזרה בדיאטה? פשוט לעשות לייק ולשאול! באתר תפריט דיאטה אנחנו רוצים לעזור לך!

דיאטת דוקאן – כיצד זה עובד

כאשר אוכלים על פי תפריט דיאטה בעל כמות קלוריות נמוך במיוחד ונמענים מאבות מזון מרכזיים, הסיכוי להרזיה עצום. לכן אין פלא שתפריט דיאטת דוקאן עושה את העבודה כאשר המדובר בירידה במשקל.

אלא שצריך להבחין בין ירידה במשקל כתוצאה משינוי חיובי בהרגלי אכילה לבין ירידה במשקל הנובעת מאכילה לא מאוזנת. והגוף נותן אותותיו במגוון לא נחמד של תופעות לוואי.

דיאטת דוקאן בנויה על אכילת חלבון רזה, והרבה. בעצם, מותר לאכול כמה שרוצים, ומתי שרוצים בבחירה מבין 72 מאכלי חלבון רזה, כגון דגים שונים, ביצים, עוף, ומוצרי חלב דלי שומן. עצם ההנחייה לאכול 'כמה שרוצים' ו 'מתי שרוצים' צריכה להוות נורה אדומה לחובבי דיאטות. כאשר אין חוקים, סימן שמה שאוכלים לא מספק את צרכי הגוף.

על אף שבשלב השני של תפריט דיאטת דוקאן מותר לאכול גם ירקות, ובהמשך קצת פירות ודגנים מלאים, דיאטת דוקאן רחוקה מלספק לכם תפריט דיאטה מאוזן וגישה לכל אבות המזון כראוי.

התוצאה של אכילה זו גורמת, על פי מחבר הדיאטה עצמו, לתופעות לוואי לא נעימות, כגון ריח רע מהפה, עצירות, יובש בפה, ועייפות (תוצאה ישירה ממחסור בפחמימות). כמו כן כמוון שזו דיאטה שגורמת לתופעת קיטוזיס, כפי שהוסבר במאמר על דיאטת אטקינס.

דיאטת דוקאן – ארבע שלבים

השלב הראשון של דיטאת דוקאן נקרא שלב ההתקפה. מתקיפים את עודף המשקל (ובדרך גם קצת את הבריאות...) על ידי אכילת חלבון רזה בלי הגבלה, בתוספת כ 1.5 כפות סובין שיבולת שועל ולפחות 1.5 ליטר מים ביום. המטרה של שלב ההתקפה של דיאטת דוקאן הוא להביא לירידה של כשבע עד עשרה ק"ג בטווח של עשרה ימים לכל היותר. יש להזהר שלא להמשיך את שלב ההתקפה מעבר לעשרה ימים.

השלב השני של דיאטת דוקאן הוא שלב השיוט. או בתרגום פחות מילולי, שלב הטייס האוטומתי. הרעיון הוא להשאר בשלב זה כמה זמן שנדרש, אפילו חודשים, עד שתגיעו למשקל הרצוי. לכן זהו שלב משמעותי ביותר. מצד אחד היעד של שלב השיוט בדיאטת דוקאן סביר : הרזיה של כ 2 קילוגרם בשבוע, מכנגד תפריט הדיאטה דל ביותר ואינו מספק את הדרישות של הגוף שלנו לטווח בינוני/ארוך.

לסוגי החלבון הרזה השונים שהזכרנו, מתווספת בשלב זה רשימה של 28 סוגי ירקות דלות עמילן וכמות סובין שיבולת שועל עולה לשני כפות יומיות. ירקות כגון תירס, תפוחי אדמה או אפונה ישארו מחוץ לתמונה. אבל מה שחשוב אף יותר: עדיין אין סימן לדגנים מלאים, פחמימות, פירות ובעיקר תזונה מאוזנת.

השלב השלישי בדיאטת דוקאן, שלב האיחוד או היציבות, כשמו כן הוא: לשמור על המשקל. אם חשבתם שתפריט הדיאטה יהפוך למגוון ביותר, טעיתם. בשלב היציבות תפריט דיאטת דוקאן מאפשר להוסיף עוד חלבונים לתפריט, הפעם יותר שומניים, כגון בשר כבש, כמו גם מנת פרי אחד ביום (לא פרי שלם, ולא פירות בעלות רמת סוכר גבוה), 2 פרוסות לחם מחיטה מלאה, ופרוסת גבינה צהובה. בשלב זה גם מבקש ד'ר דוקאן יום אחד בשבוע של אכילת חלבונים בלבד, חלק בתפריט שאמור להשאר אתכם לתמיד.

על פי המדע הלא מי-יודע-מה מדוייק של דיאטת דוקאן, מי שיקפיד להשאר בשלב זה לפחות שבוע ימים ביחס לכל קילוגרם שהשיל בשלבים הקודמים, יצליח לשמור על המשקל ולהתרגל לתזונה עשירת חלבונים זו.

השלב הרביעי ואחרון, שלב התחזוקה או היציבות, מציג תפריט דיאטה ללא מגבלות. מחבר הדיאטה מבטיח שתצליחו לשמור על המשקל כל עוד תקפידו על יום אחד בשבוע של אכילת חלבון רזה בלבד (כמו בתפריט של שלב א'), תאכלו 3 כפות סובין שבולת שועל ביום, ותדאגו לשילוב הליכה של 20 דקות כל יום, והמנעות ממעליות או מדרגות נעות.

דיאטת דוקאן – סיכום

  • דיאטת דוקאן היא דיאטת כאסח שתגרום וודאי לירידה במשקל, על חשבון תפריט דיאטה בלתי מאוזן.

  • דיאטת דוקאן גורמת לתופעות לוואי מתמשכות.

  • תפריט דיאטת דוקאן מאפשר אכילת מסטיקים ללא סוכר, ממתיקים מלאכותיים, תבלינים וחומץ.

  • על פי דיאטת דוקאן, מומלץ לקחת מולטי וויטאמין בזמן הדיאטה (לעולם לא סימן טוב, שכן מולטי וויטאמין אינו אמור לספק את החוסרים בתפריט היומי שלנו).

  • בדיאטת דוקאן אין הרגשת רעב, שכן עודף החלבונים וחוסר הפחמימות מביא להרגשת שובע, אבל תפריט זה יכול לגרום לבעיות בכליות, ואובדן מסת שריר.

  • יש לציין שאובדן מסת שריר חמור במיוחד שכן קשה מאד למבוגרים להחזיר לעצמם אובדן זה.

  • לסיכום, אולי עדיף לחפש תפריט דיאטה מאוזן יותר.
יעוץ תזונתי