דיאטת אטקינס

דיאטת אטקינס – הקדמה

דיאטת אטקינס נוצרה ע"י דר. רוברט אטקינס בתחילת שנות ה 70. בשיא הצלחתה, 1 מכל 11 אזרחים אמריקאים השתמשו בדיאטה, דבר אשר גרם לירידה במכירות מוצרים עשירים בפחמימות. עם הזמן, דיאטת אטקינס הפכה לנפוצה פחות, והחברה אף הגיע לפשיטת רגל.

דיאטת אטקינס בנויה על תפריט דיאטה המגביל את צריכת הפחמימות באופן משמעותי ביותר, במטרה לגרום לתופעה בשם קיטוזיס. במצב זה הגוף שורף את מאגרי השומן בכדי ליצור אנרגיה, שכן אין לו את מקור האנרגיה הרגיל שלו, המגיע מצריכת פחמימות.

הקליקו כאן למעבר לתפריט דיאטת אטקינס.

אתר תפריט דיאטה מזמין אותך להצטרף לחוויה יומיומית של טיפים, מתכונים ותפריטי דיאטה עם השקת דף פייסבוק חדש ומרתק.

יש לך ספק או שאלה לגבי התפריט? צריכה עזרה בדיאטה? פשוט לעשות לייק ולשאול! באתר תפריט דיאטה אנחנו רוצים לעזור לך!

דיאטת אטקינס – מה אוכלים

הגבלה כמעת מוחלטת של פחמימות בתפריט דיאטת אטקינס משמעותה איסור צריכת מאכלים רבים בתפריט הדיאטה. בשלב הראשון של דיאטת אטקינס, גם צריכת פרות וירקות מוגבלת ביותר, בנוסף לקטניות, אגוזים, וכמוון, כל דבר אשר יש בו קמח.

מכנגד אפשר לאכול חלבונים ושומנים, והרבה. בעצם, דיאטת אטקינס מאפשרת תזונה עשירה במאכלים "משמינים" כגון גבינות בעלי אחוז שומן גבוה, בשר בקר, ושמן זית. על אף שהתזונה עשירה בחלבונים ושומנים, מטרת דיאטת אטקינס היא בעיקר הפחתת צריכת הפחמימות דווקא.

דיאטת אטקינס – איך זה פועל

פחמימות נותנות לגוף שלנו אנרגיה. בהעדר פחמימות, הגוף שלנו עדיין זקוק לאנרגיה, ולשם כך הוא שורף את מאגרי השומן, מה שגורם הרזיה. מצב זה נקרה קיטוזיס, ולכן דיאטת אטקינס היא דיאטה קטוגנית. נשמע מסובך?

בסה"כ דיאטת אטקינס מטרתה להכניס את הגוף למצב של מחסור בפחמימות, המאלץ את הגוף לשרוף שומן כדי ליצור אנרגיה. האם זה טוב? כמוון שלפי שיטת אטקינס, כן. בעצם דיאטת אטקינס ממליצה על אורך חיים שלם הבנוי מתזונה דלת פחמימות זו.

רוב המומחים מסכימים שדיאטת אטקינס גורמת להרזיה מהירה. מכנגד, דעות רבות ומאמרים רבים מעידים על כך ששימוש בדיאטת אטקינס לאורך זמן יכול לגרום לבעיות בריאות שונות, בעיקר מחלות לב וכליות.

חשוב ביותר לבוחרים בדיאטת אטקינס להיוועץ עם דיאטנית קלינית לגבי השינויים בתזונה.

דיאטת אטקינס בהשוואה לדיאטות נוספות

ישנו דמיון בין דיאטת אטקינס לדיאטות נוספות המפחיתות את צריכת הקלוריות על ידי תפריט עשיר בחלבונים. העיכול האיטי של החלבונים גורם הרגשת שובע וכך אוכלים פחות. דיאטת חלבונים היא כמוון הדוגמא הטובה ביותר לשיטה זו.

ההבדל בין דיאטות אלו הוא כמות הפחמימות בתפריט הדיאטה. בעוד בדיאטות האחרות הירידה במשקל מבוססת על הפחתת הרעב, בדיאטת אטקינס הבסיס הוא דווקא להביא את הגוף להרגשת רעב, ובעצם, הרגשה הדומה לתקופת צום.

בהתחשב שכיום ישנן דיאטות שמציאות אפילו פתרון הפוך, כלומר תפריט דיאטה עשיר בפחמימות, כגון דיאטת לחם של אולגה רז, ספק אם שווה לבחור בדיאטה מגבילה וארגסיבית כמו דיאטת אטקינס.

במידה וילדיכם נמצאים בגיל ההתבגרות, דיאטת אטקינס או כל דיאטה אחרת יכולה להיות בעייתית ולא רצויה. אם ילדיכם סובלים מבעית תדמית אישית ואינכם יודעים כיצד לעזור, נסו ליצור קשר עם בית הספר. למשרד החינוך יש תוכנית שלמה לשיפור דימוי הגוף.

דיאטת אטקינס - סיכום

  • לדיאטת אטקינס תפריט המגביל מאד את סוגי המאכלים. אמנם מותר לאכול הרבה מטעמים, אבל כל מה שיש בו פחמימות, כולל פירות וירקות, אינו חלק של ממש בתפריט הדיאטה

  • דיאטת אטקינס מובילה למצב בו הגוף שורף מאגרי שומן. זה לא מצב טבעי והשינויים בתפקוד האברים הפנימים משמעותי. ייעוץ תזונתי חשוב ביותר.

  • דיאטת אטקינס גורמת לשובע ע"י תפריט עשיר מאד בחלבונים. בתאוריה היא גם מפחיתה את הרצון לאכילת דברי מתיקה ע"י איזון רמות האינסולין.

  • מיליוני אנשים כבר השתמשו בדיאטת אטקינס ולה סיפורי הצלחה רבים. אך התזונה בתפריט דיאטה זו מהווה שינוי משמעותי וגורף בהרגלי האכילה שלנו.

  • דיאטת אטקינס ממליצה על פעילות גופנית ושימוש בתוספי תזונה.
יעוץ תזונתי